Znany Berlin w niecodziennej odsłonie

Stolica Niemiec to miasto o niezwykle urozmaiconej ale i smutnej historii. Wydarzenia II wojny światowej dopuściły do wielkich zniszczeń w obrębie miasta, następnie przez dekady Berlin rozdzielony był murem na 2 strony. Dzisiaj miasto to jest pełne życia i jest odwiedzane przez licznych turystów. Dobrze poznać mniej uczęszczaną odsłonę metropolii, aby zobaczyć to miejsce z nieco innej perspektywy.

Osoby chcące zobaczyć berlińską alternatywę artystycznej bohemy, na pewno muszą odwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę stolicy. Z budowlanego punktu widzenia, teren ten nie będzie się szczycić standardowymi zabytkami, jednak na pewno panorama jest fascynująca. Spotkamy tam zniszczone, stare kamienice obok późniejszych, szarych budowli, wszystkie pokryte wielobarwnymi muralami. Kreutzber znany jest z wolnego ducha a także tolerancji. Mieszka tam wiele osób z całego świata, rasizm nie jest dopuszczalny, na zewnątrz zauważamy persony o wszelkim kolorze skóry, którzy żyją w symbiozie razem. Znajdziemy tam pełno awangardowych barów, księgarni ze starymi egzemplarzami, salonów z płytami. Miejsce owe jest także rekomendowane weganom, na każdym przystanku spotkamy restaurację, w której repertuarze nie powinniśmy szukać mięsa.

Warto także udać się na wycieczkę szlakiem zburzonego muru berlińskiego. W środku stolicy co prawda są widoczne jego reprezentacyjne części, lecz najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. W tym celu będziemy musieli udać się do wschodniej części Berlina, tam klimat jest zupełnie inny niż w części zachodniej. Pełno tam szarych, smutnych budynków, które Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta awangardowa panorama idealnie komponuje się z kolorowymi częściami muru, pokrytego licznymi malunkami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Jednak w trakcie swojej drugiej tam bytności, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu lub we wschodniej części miasta, zobaczymy Berlin z zupełnie innej strony.